Wendy Scholten over bouwen, keuzes en leiderschapslessen

Wendy Scholten over bouwen, keuzes maken en leiderschapslessen

Case
Wendy Scholten over bouwen, keuzes maken en leiderschapslessen

Deel deze case

Datum

12 januari 2026

Opdrachtgever

Gemeente Heerenveen

Als bestuurskundige begon Wendy Scholten haar loopbaan in het veiligheidsdomein bij verschillende gemeenten, waarna ze doorgroeide naar senioradviseur bij de gemeente Leeuwarden. Toch begon het te kriebelen: “Blijf ik in de inhoud of ga ik iets anders doen?”

Van adviseur naar concerndirecteur

Het antwoord kwam in de vorm van een uitdagende rol bij het Regionaal Informatie en Expertise Centrum Noord-Nederland, een samenwerkingsverband voor de aanpak van georganiseerde criminaliteit. Daar maakte Scholten een enorme groei mee: van 10 naar 50 fte in één jaar. “We kregen miljoenen incidenteel geld vanuit het Rijk erbij en moesten razendsnel schakelen. Op dat moment lag mijn focus volledig op organisatieontwikkeling.”

Daarna volgde een periode als sectormanager bij de gemeente Leeuwarden, waar Scholten complexe opgaven verbond en stuurde. Tot via Berenschot Search de vacature voor concerndirecteur Ontwikkeling bij de gemeente Heerenveen op haar pad kwam. “Ik was niet op zoek, maar dit was dé kans om te bouwen aan de nieuwe organisatie in een directeursrol. Dat is precies waar ik energie van krijg en sluit aan bij mijn ambitie.”

 

De uitdaging: een nieuwe manier van werken

Heerenveen koos voor een vernieuwende organisatiestructuur: een concerndirectie met integrale verantwoordelijkheden en een duidelijke scheiding tussen routine- en non-routineopgaven. Scholten legt uit: “80% van wat een gemeente doet is routine: van paspoortaanvragen tot beleidsaanpassingen. De overige 20% betreft complexe, gemeentebrede opgaven die je integraal moet oppakken. Dat vraagt om een andere manier van werken en een cultuurverandering.”

De eerste maanden stonden voor Scholten in het teken van overzicht en verbinding. “Er gebeurt al veel, maar versnipperd. Mijn eerste stap was mensen bij elkaar brengen en samen kijken: welke opgaven liggen er nu eigenlijk? Met het programma ‘Grip op Opgaves’ creëren we nu een basis om keuzes te maken en instrumenten werkend te krijgen.”

 

Keuzes maken is nooit fijn. Maar als die eenmaal gemaakt zijn, dan geeft het rust.

- Wendy Scholten, Concerndirecteur Ontwikkeling bij Gemeente Heerenveen. 

 

Dienend leiderschap als tweede natuur

Scholten gelooft in dienend leiderschap: “Voor mij draait leiderschap om aandacht voor de mens. Ik wil dat inwoners en medewerkers het beste uit zichzelf halen. Daarnaast ben ik verbindend, enthousiast en zie ik altijd kansen.” Die houding helpt haar om draagvlak te creëren in een organisatie die volop in verandering is. “Ik stel altijd de mens centraal, maar geef ook duidelijkheid. Het is goed om als een soort kompas richting te geven.”

 

Eerste indruk van Berenschot Search

Berenschot Search droeg Scholten aan als kandidaat voor de functie van concerndirecteur Ontwikkeling bij de gemeente Heerenveen: “Mijn eerste gesprek met Marion Kortenraij herinner ik me nog heel goed. Deze was op de verjaardag van mijn zoon, op een vrijdagmiddag. Zij was zo enthousiast dat ik alleen maar enthousiaster werd.” Ook de verdere sollicitatieprocedure heeft Scholten als positief ervaren. “Na de gesprekken met de commissies kon ik heel mooi met Marion reflecteren op wat ik ervaarde in zo’n gesprek. Daar heeft ze me uitstekend in begeleid.” Desgevraagd vat Scholten Berenschot Search in drie woorden samen: “Betrokken. Duidelijk. Energie.”

 

Leiderschapsinzichten van Wendy Scholten

Het beste leiderschapsadvies dat Wendy ooit kreeg?

Be like a duck: kalm aan de bovenkant, onder water heel hard trappelen.

Deze gouden tip kreeg Scholten van een ervaren bestuurder met wie ze in een stuurgroep zat. “Als een leider onrust of drukte uitstraalt, ervaren anderen dat direct. Tegelijkertijd is het zaak wel jezelf te blijven.”

Daarnaast deelt ze haar belangrijkste leiderschapsinzichten:

  • Eigenaarschap van je mensen is cruciaal: de oplossing zit vaak bij de collega’s en niet zozeer bij de directie. Daarbij hoef jij als leidinggevende niet alles zelf te weten. Je kunt het niet alleen, je hebt mensen nodig.
  • Je kunt beter kiezen dan geen keuze maken.
  • Een sterke leider is standvastig, heeft oog voor de menselijke maat en een duidelijke visie met een stip op de horizon.

 

De ambitie van deze toekomstmaker

De opdracht die Scholten heeft gekregen is om na twee jaar met een advies voor de gemeente te komen hoe de werkwijze moet worden geborgd. Ambities blijft Scholten houden: “Wellicht is de doorgroei naar een rol als gemeentesecretaris een mooie vervolgstap. Maar eerst richt ik mij volledig op gemeente Heerenveen.”

Als ze één wens mag doen voor haar huidige werkomgeving, is het werkgeluk voor alle collega’s. “Als mensen dingen doen waar ze gelukkig en blij van worden, is dat dé manier om een organisatie vooruit te krijgen.”

Samen voor goud: dat is waar Scholten voor gaat. Met trots, energie, aandacht en lef. En vanuit de overtuiging dat visie, aandacht voor de mens en keuzes durven maken de sleutel zijn tot vooruitgang.

 

Blijf op de hoogte van onze laatste klantcases

Meld u aan voor onze nieuwsbrief